پس از آغاز درمان ارتودنسی، نگهداری از سیم‌ها، براکت‌ها و پلاک ارتودنسی دندان برای سلامت دندان‌هایتان بسیار ضروری است.

استفاده از نخ دندان مخصوص ارتودنسی دندان (سوپرفلاس) برای آنها که سیم و براکت دارند، ضروری است. این نخ دندان‌ قادر است به خوبی دندان‌های شما را از تماس با موادغذایی و عواملی که باعث فساد دندان می شوند محافظت کند. حتی استفاده از دهان‌شویه‌های حاوی فلوراید دو تا سه بار در هفته توصیه می‌شود. مطمئن باشید اگر این نکات را رعایت کنید، به هیچ‌وجه دندان‌های شما دچار پوسیدگی نخواهد شد. گله شما از پوسیدگی‌ دندان یا بیماری لثه متعاقب ارتودنسی دندان، ربطی به این درمان ندارد و به علت بی‌توجهی شما در رعایت بهداشت دندان‌هایتان است. اغلب افرادی که نکات بهداشتی را رعایت نمی‌کنند، در مناطق اطراف براکت‌ها با تغییر رنگ مینا (بصورت لکه های سفید رنگ) و یا پوسیدگی مواجه خواهند شد.

دکتر صفوی

از عوارض دیگر عدم رعایت بهداشت دندانها و باقیماندن مواد غذایی در اطراف براکتها تورم و التهاب لثه می باشد که گاهی بصورت تحلیل لثه و گاهی به صورت ورم سخت لثه (هیپرتروفی) دیده می شود.

دندان

امروزه به دلیل حذف روش‌های قدیمی بسیاری از مشکلاتی که متعاقب ارتودنسی دندان ایجاد می‌شد، حذف شده‌اند.  با استفاده از چسب مخصوصی به نام کامپوزیت، براکت‌ها به سطح مینا چسبانده می‌شوند. اغلب متخصصان ارتودنسی دقت می‌کنند از کامپوزیت مناسبی برای دندان‌های جلویی که دید بیشتری دارند، استفاده کنند. پس از ارتودنسی نیز، تنها با برداشتن آن لایه نازک میکرونی که به جهت آماده‌سازی مینا و چسباندن براکت‌ها، در حد میکروسکوپی دارای خلل و فرج شده بود، علاوه بر دندان‌های مرتب و متناسب در فک بالا و پایین، از سفیدی و درخشندگی آنها لذت می‌برید.

مسواک‌های مخصوص

مسواک‌هایی در بازار وجود دارند که موهایی که در بخش مرکزی سر مسواک قرار دارند، کوتاه‌تر از موهایی هستند که در محیط قرار دارند بنابراین شما می‌توانید سر این مسواک‌ها را روی براکت‌ها منطبق کنید و اطراف براکت‌ها را به راحتی تمیز کنید. اگر هم در اثر خارج کردن دندان‌هایتان میان آنها فاصله افتاده است، می‌توانید از مسواک‌های بین دندانی «Inter dental Brush» برای تمیز کردن فاصله میان دندان‌هایتان استفاده کنید.

مسواک برقی

استفاده از مسواک های برقی در کودکان به منظور تمیز کردن سیم ها، براکتها و دندانها و نیز ترغیب آنها برای رعایت بهداشت دهان ودندانها می تواند مفید باشد.نکته ای که باید به آن توجه داشت تنظیم سرعت دستگاه است تا موجب جابجایی و آسیب به سیم‏ها ، براکت‏ها ولثه ها نشود.

آنچه نهایتا حائز اهمیت است رعایت درست بهداشت و تمیزی دندان ها ، سیمها و براکتهاست.

دهان‌شویه مناسب در زمان ارتودنسی

توصیه دیگر ما به شما، دهان‌شویه‌های حاوی فلوراید هستند. فلوراید موجود در این دهان‌شویه‌ها روی سطوح دندان‌ها نشسته و از پوسیدگی‌ دندان‌ها طی درمان ارتودنسی جلوگیری خواهد کرد.

پلاک‌های متحرک ارتودنسی

رعایت بهداشت در مورد پلاک های متحرک ارتودنسی آسان‌تر است. چون می‌توانید برای تمیز کردن آن را از دهان‌تان خارج کنید. برای تمیز کردن آن می‌توانید از مسواک استفاده کنید. پلاک ارتودنسی را روی کاسه دستشویی تمیز نکنید چون اگر از دست‌تان رها شود، در اثر برخورد با کف سرامیک خواهد شکست. بهتر است یک کاسه پلاستیکی پر از آب زیر دست‌تان قرار دهید و پلاک‌تان را بالای آن بشویید. می‌توانید پلاک‌ ارتودنسی‌تان را بالای یک سطح نرم نیز تمیز کنید تا در صورتی که از دست‌تان رها شد، نشکند.

اگر بیرون منزل هستید و مسواک زدن دندان‌هایتان بعد از غذا ممکن نیست، حداقل کمی آب در دهان‌تان بگردانید تا باقی مانده مواد غذایی از دهان‌تان خارج شود.

جایی برای نگهداری پلاک‌ها

اگر شما پلاک ارتودنسی دندان دارید، می‌توانید آن را در ساعاتی از روز برای مثال هنگام میل کردن ناهار، شام یا صبحانه از دهان‌تان خارج کنید. در زمان هایی که دپلاک را از دهانتان خارج می کنید حتما آنرا در جعبه مخصوصش نگهداری کنید تا دچار آسیب نشود. هیچگاه پلاک ارتودنسی خود را در میان دستمال کاغذی قرار ندهید زیرا ممکن است به اجزای فلزی آن آسیب وارد شده و یا اشتباها دور انداخته شود.